Choroba bostońska, określana potocznie również mianem „bostonki” atakuje pacjentów w każdym wieku, w tym również kobiety w ciąży. Nie wolno tej dolegliwości ignorować, ponieważ w niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do poronienia. Jakie są objawy choroby bostońskiej i jak wygląda jej leczenie? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
Czym jest choroba bostońska w ciąży?
Bostonka to choroba zakaźna, która wywoływana jest przez enterowirusy (przy czym najgroźniejsze są te z grupy Coxsackie B). Atakuje ona jamę ustną, stopy, jak również i dłonie. Choroba ta może doprowadzić do poronienia, wrodzonych wad oraz zapalenia mięśnia sercowego u dziecka – zwłaszcza, jeżeli pojawi się w I trymestrze. Na późnym etapie ciąży może ona skutkować z kolei przedwczesnym porodem, ale – co warto zaznaczyć – jest wówczas mniej niebezpieczna w II i III trymestrze. Jednak również i wtedy nie można jej bagatelizować.
Zdarza się, że podczas cięcia cesarskiego dochodzi do przeniesienia choroby z matki na dziecko. Dlatego, jeśli dojdzie do pojawienia się bostonki, najczęściej przekłada się to na termin przeprowadzenia zabiegu. Ważne jest jednak to, że nawet jeśli nastąpi zakażenie okołoporodowe, dziecko najpewniej przejdzie tę chorobę w sposób łagodny, a być może nawet bez żadnych symptomów.
Objawy choroby bostońskiej w ciąży
Objawy choroby bostońskiej w ciąży są takie jak u innych pacjentów. Najbardziej charakterystycznym symptomem jest wysypka pęcherzykowa, która pojawia się na dłoniach i stopach, a także na języku, podniebieniu czy błonie śluzowej jamy ustnej. Oprócz tego na początku choroby pojawiają się takie objawy, jak:
- gorszy nastrój,
- osłabienie,
- obniżenie łaknienia,
- dreszcze,
- wysoka gorączka,
- biegunka (czasem)
- mdłości (czasem),
- uczucie rozbicia,
- zmęczenie.
Zazwyczaj objawy ustępują po 7-10 dniach. Kilka tygodni od zauważenia pierwszych symptomów można zaobserwować także linie Beau, czyli białe linie na paznokciach. Ponado dłonie i stopy mogą się wówczas łuszczyć.
Leczenie choroby bostońskiej w ciąży
W przypadku choroby bostońskiej wdraża się leczenie objawowe. Jeśli towarzyszy jej wysoka gorączka, konieczne może być zastosowanie paracetamolu. Ważne też, aby zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu (jednocześnie trzeba unikać kwaśnych soków oraz gorących potraw). Należy pamiętać również o odpoczynku. Kobieta w ciąży, która zmaga się z omawianą chorobą, powinna pozostawać pod opieką ginekologa, a jeśli pojawi się taka konieczność, lekarz może przepisać środki o właściwościach osuszających i odkażających.
Konsultacje ginekologiczno-położnicze – Kraków
Podejrzewasz, że chorujesz na bostonkę i jesteś w ciąży? W takim razie zapraszamy na konsultacje ginekologiczno-położnicze do Centrum Medycznego Hi-Gen! Nasz ośrodek mieści się przy ul. Wielickiej 42A, w lokalu B1, na I piętrze. Zadzwoń pod numer 791 004 003 lub wypełnij formularz na stronie. Zapraszamy!