Dolina łez, choć jest niewielkim defektem estetycznym, to potrafi skutecznie postarzać twarz i odbierać blask spojrzeniu. Chcesz dowiedzieć się, jak zlikwidować dolinę łez? Przeczytaj o zabiegu wypełniania kwasem hialuronowym.
Czym jest dolina łez?
Wyobraź sobie, że z Twojego oka wypływa łza i chcesz ją usunąć. W tym celu najpewniej przesuniesz opuszkę palca od wewnętrznego kącika oka do zewnętrznej części twarzy. Pod palcem poczujesz miękką tkankę zlokalizowaną nad kością jarzmową. Właśnie ta linia, którą wyznaczysz opuszką palca, nazywana jest doliną łez.
Przyczyną powstania doliny łez najczęściej są naturalne procesy starzenia, jednak może być ona widoczna także u osób młodych. W tym drugim przypadku spowodowana jest czynnikami genetycznymi (kształtem twarzoczaszki), albo jest pamiątką po nagłej utracie wagi.
Jak wraz z wiekiem zmienia się dolina łez?
Skóra zlokalizowana bezpośrednio pod oczami jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa na procesy starzenia. Z dosyć dużą dokładnością można przewidzieć, jak wraz z wiekiem będzie zmieniała się dolina łez.
Procesy starzenia sprawiają, że:
- w skórze zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego oraz włókien kolagenowych i elastynowych, przez co traci ona elastyczność i pojawiają się zmarszczki, a linia łez staje się bardziej widoczna,
- dochodzi do zaniku tkanki podskórnej, więc obszar pod oczami “zapada się”, jeszcze bardziej pogłębiając dolinę łez,
- dochodzi do zwiotczenia mięśni, a ponieważ nie zapewniają one tkankom odpowiedniego podparcia, to skóra pod oczami zaczyna nieco opadać.
Zabieg na dolinę łez można przeprowadzić w każdym stopniu jej zaawansowania.
Czy można zlikwidować dolinę łez?
Kremy, płatki pod oczy, maseczki i okłady mogą ujędrnić skórę, zmniejszyć obrzęki pod oczami, a nawet nieco rozjaśnić cienie, ale niestety nie wypełnią doliny łez. Można je stosować w celach profilaktycznych.
Natomiast do redukcji doliny łez najczęściej wykorzystuje się naturalne wypełniacze. Poniżej wyjaśniamy, jak zlikwidować dolinę łez kwasem hialuronowym, na czym polega ten zabieg i kiedy się go stosuje.
Wypełnianie doliny łez kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy to substancja bardzo dobrze znana w medycynie, naturalnie występująca w naszym organizmie. Ze względu na bardzo wysoką zdolność wiązania wody, jest jednym z najczęściej wykorzystywanych wypełniaczy.
Wypełnianie doliny łez polega na wstrzyknięciu bardzo małych ilości kwasu hialuronowego w precyzyjnie wybrane miejsca. Substancja ta ma działanie dwutorowe: pomaga unieść zapadnięte tkanki, ale także może pobudzać wytwarzanie kolagenu i elastyny.
Jak przebiega zabieg wypełniania doliny łez?
Ze względu na to, że obszar pod oczami jest bardzo wrażliwy, to zabieg wypełniania doliny łez przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Przebiega w trzech etapach.
- Oczyszczenie skóry – lekarz lub kosmetolog zaczyna od demakijażu twarzy, by dokładnie oczyścić skórę.
- Znieczulenie – specjalista nakłada krem znieczulający na obszar zabiegowy.
- Wypełnienie doliny łez – lekarz wstrzykuje bardzo małe ilości kwasu hialuronowego w dolinę łez. Iniekcja odbywa się za pomocą igły lub kaniuli (tępo zakończonej rurki).
Kwalifikację do zabiegu przeprowadza lekarz podczas wizyty, oceniając stan tkanek, potrzeby skóry oraz kształt twarzoczaszki.