× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Czy bieganie jest dla każdego? cz. 1

2
2 minutes, 11 seconds Read

Kilka/kilkanaście lat temu przeżyliśmy boom joggingowy. Biegać chciał każdy i wszędzie. Niestety – nie zawsze z korzyścią dla siebie.

Czym charakteryzuje się bieganie?

Ogólnie rzecz biorąc, każdy powinien w mniejszym lub większym stopniu uprawiać sport/mieć wysiłek fizyczny. Bieganie jest jednak bardzo charakterystycznym ruchem, który angażuje wiele mięśni. Problemem wykluczającym część ludzi z jego uprawiania jest przede wszystkim obciążenie, które występuje podczas tej aktywności. Stopa uderza w podłoże do tysiąca razy na każdy kilometr trasy. Jeśli połączymy to z informacją, że stawy są obciążone blisko o połowę bardziej, to intuicyjnie zauważymy, że bieganie nie jest dla każdego.

Kto nie powinien biegać?

Z biegania powinny zrezygnować osoby mające problemy ze stawami kolanowymi i kostką. Artroskopia, kontuzje itp. wykluczają nas na dość długi czas z tej aktywności. Bez odpowiedniej fizjoterapii powrót do pełnej sprawności może nie być możliwy. Nawet kiedy lekarz da nam zielone światło do sportu – zacznijmy z lekkim obciążeniem.

Z biegania powinny także zrezygnować osoby otyłe. Zwiększona masa ciała plus zwiększona dynamika obciążenia i samo w sobie obciążenie może dać w wyniku kontuzję. Lepszym rozwiązaniem będzie przerzucić się na marsze, nordic walking. Ten ostatni sport, w którym używa się specjalnych kijów, jest wręcz stworzony do ruchu i odciążania stawów. Pozwala on na aktywność fizyczną nawet osobom starszym.

Z biegania powinny także zrezygnować osoby otyłe. Zwiększona masa ciała plus zwiększona dynamika obciążenia i samo w sobie obciążenie może dać w wyniku kontuzję.

Z powodu zwiększonego wysiłku z lekarzem powinny się skontaktować osoby z chorobami układu oddechowego (np. astma), serca, z cukrzycą itp.

Nie porywaj się z maratonem na…

Obciążenie stawów i budowa mięśni powinny następować stopniowo. Zacznijmy od małych celów. Niech to będzie przebiegnięcie pięciu kilometrów w miejskiej imprezie. Możemy być ambitni, ale realnie rozważmy swoje możliwości i aktualną kondycję, na której zamierzamy coś budować. Maraton to kwestia przygotowania się około roku – dwóch lat. Potrzebna jest regularność, sumienność i dobry sprzęt. Sama regeneracja po tego typu biegu trwa dość długo. Być może rozsądniejszym celem dla niektórych będzie półmaraton albo bieg na dziesięć kilometrów.

W dalszej części artykułu opisujemy wpływ obuwia na amortyzację stopy w trakcie biegu.

Podobne artykuły

2 Comments

Comments are closed.