× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Witamina D – dar słońca

1
1 minute, 38 seconds Read

Witamina D jest jedną z kluczowych substancji dla dobrego funkcjonowania naszego ciała. W artykule opisujemy, dlaczego powinniśmy szczególnie rozważyć jej suplementację i dbać o odpowiedni poziom w organizmie.

Podaruj mi trochę słońca

Problem z witaminą D w naszej szerokości geograficznej dotyczy bardzo wielu osób. Odpowiedzialnym za taki stan rzeczy jest niedobór słońca w miesiącach jesienno-zimowych. Promienie padają na naszą skórę, dzięki czemu ten składnik jest syntezowany. Co ważne, nie zastąpią tego ani sztuczne lampy, ani siedzenie w dobrze oświetlonym mieszkaniu. Nawet najzwyklejsza szyba nie przepuszcza promieni UVB, które jest konieczne do wytwarzania witaminy.

Suplementacja witaminy D u dzieci

Suplemantacja u dzieci jest bardzo ważna. Właściwie każdy świeżo narodzony maluszek otrzymuje dawki witaminy D. Wielkość zależna jest np. od tego, czy dziecko jest wcześniakiem (wtedy stosuje się większe dawki), jaka jest pora roku.

WAŻNE! To, jaką dziecko powinno przyjmować dawkę na danym etapie wzrostu, powinien ustalić pediatra.

WAŻNE! To, jaką dziecko powinno przyjmować dawkę na danym etapie wzrostu, powinien ustalić pediatra. Nadmiar witaminy D także jest szkodliwy (występuje on głównie przy źle dobranej suplementacji) – może skutkować m.in. zbyt szybkim zarastaniem ciemiączka, lub deformacją kości (także w czasie ciąży).

Skutki niedoborów witaminy D

Niedobory witaminy mogą oddziaływać na różne układy naszego ciała. Do skutków braku wystarczającej ilości zaliczamy:

  • gorsze samopoczucie,
  • brak energii,
  • obniżoną odporność,
  • zaburzenia wzrostu, łamliwość kości, skrzywienia,
  • osteoporoza oraz osteomalacja,
  • zwiększone zagrożenie nowotworami,
  • problemy z funkcjonowaniem układu nerwowego,
  • zapalenia skóry,
  • wypadanie zębów,
  • choroby autoimmunologiczne.

Poziom witaminy D możemy oznaczyć dzięki badaniu krwi. Nie jest to skomplikowane ani drogie badanie. Należy do niego przystąpić na czczo. Prawidłowy wynik u osoby dorosłej mieści się w przedziale 30–50 ng/ml.

Podobne artykuły

Comments

  1. Waldek says:

    Wielkość zależna jest np. od tego, czy dziecko jest wcześniakiem (wtedy stosuje się większe dawki), jaka jest pora roku.

Comments are closed.